محافظ برق یا محافظ ولتاژ

محافظ برق مناسب دستگاهی است که در مسیر ورودی جریان  برق شهری  قرار می‌گیرد. که  در صورت تغییر میزان ولتاژ یا آمپر یا توان مصرفی مصرف کننده. به هر دلیلی (مانند: اشکال برق رسانی در اداره برق یا نیروگاه یا خطوط انتقال، رعد و برق و حوادث طبیعی، سرقت کابل‌های برق شهری، مصرف برق بیش از حد مصرف کننده و…) خارج از محدوده نرمال و تعریف گردد،

مسیر ورود جریان برق را قطع می‌نماید. و پس از طی زمانی مشخص بسته نوع وسیله مصرف کننده در صورت ایجاد شرایط استاندارد،. مجدد مسیر ورود جریان را به تجهیزات الکتریکی، وصل می‌نماید تا از آسیب به دستگاه مورد نظر جلوگیری شود.

عملکرد

محدوده تعریف شده برای محافظ برق مناسب کارکرد ولتاژ و آمپر و همچنین زمان مورد نیاز برای عبور مجدد جریان الکتریکی،وابسته به وسیله‌ی الکتریکی مورد استفاده دارد،چون مقدار مصرف و حساسیت هر وسیله‌ی الکتریکی یا برقی متفاوت است.

به بعنوان مثال مقدار توان مصرفی یک عدد دستگاه پکیج با یک ماشین ظرفشویی یا جاروبرقی یا کولر گازی یا مخلوط کن یا یک چراغ با لامپ معمولی بسیارمتفاوت می باشد.
مهم است به این نکته اشاره نمود که در کشور ما ایران به علت عدم رعایت مقررات ملی ساختمان (مبحث سیزدهم) مبنی .بر طراحی و اجرای کامل تاسیسات برقی ساختمان‌ها که وجود چاه ارت، تجهیزات حفاظتی و موتور برق اضطراری را الزام می‌داند،

وجود محافظ برق برای هر دستگاه برقی یا سر راه کنتور برق ساختمان ضروری و لازم است.
این در حالی است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته .به علت رعایت این مقررات اجباری، ساکنین ساختمان و مصرف کننده نیازی به خرید محافظ برق مناسب برای وسایل الکتریکی شخصی خود ندارند.

امید است در آینده‌ای نزدیک اجرای کامل مبحث ۱۳ مقررات. ملی ساختمان، ایمنی تجهیزات الکتریکی و مهم‌تر از آن ایمنی افراد در مقابل نوسانات برق و برق گرفتگی، تضمین گردد.

نکات مهم در خرید محافظ برق مناسب

۱- بهتر است جنس بدنه محافظ برق ABS یا همان ضد آتش باشد.

۲- بهتر است فیوز محافظ برق در دسترس باشد تا در هنگامیکه که در اثر عبور بیش از حد شدت جریان فیوز آن بسوزد. مصرف کننده به راحتی بتواند آن را عوض نماید.

۳- گارانتی تعویض داشته باشد. چرا که محافظ برق یکی از مزایای یک محافظ برق خوب است که تضمین می‌کند این محافظ حداقل در طول مدت گارانتی به درستی کار می‌کند.

۴- با توجه به اینکه تعدادی از وسایل الکتریکی، توان مصرفی، شدت جریان و زمان مورد نیاز. تاخیر واحد و مشترکی دارند می‌توان با مشورت گرفتن از افراد آگاه. در این زمینه، از یک محافظ برق مشترک برای دستگاه دیگری هم استفاده نمود.

به طور مثال:

معمولا از محافظ برق ۲۵۰۰ ولت آمپری با زمان تاخیر ۳۰ ثانیه و دامنه ی. ولتاژ ۱۷۰ تا ۲۵۰ ولتی، برای وسایل صوتی و تصویری و پکیج، یخچال و فریزر، کامپیوتر و تلویزیون و مایکرو ویو، می‌توان استفاده کرد. البته بهتر است قبل از استفاده‌ی مشترک با افراد آگاه در زمینه‌ی برق، یا شرکت تولیدی محافظ برق، مشورت شود.

۵- باید محافظ برق دارای کلید  on/off باشد.

۶- وجود یک محافظ برق قبل از ورود برق به تجهیزات الکتریکی. فقط و فقط ایمنی تجهیزات الکتریکی را بالا می برد و نه ایمنی افراد را.

۷- در صورتی که کودک خردسالی دارید، باید از محافظ برق مناسب مناسب استفاده کنید. که منافذ آن دارای محافظ پلاستیکی باشد تا فرزند شما نتواند اشیاء را در داخل آن وارد نماید.

محافظ برق پکیج محافظ برق ساید بای ساید

در بازار و فروشگاه‌ها، تنوع محافظ برق بسیار زیاد است. در این مواقع باید دقت نمود که صرفا به هزینه نباید توجه کرد، مبلغ زیاد و یا کم محافظ برق مناسب دلیل بر کیفیت بالا یا پایین آن نیست. در این گونه مواقع بهتر است به شرکت‌های معتبر اعتماد نمود.

با خریداز الکتریکی آنلاین فروشگاه الکتریکی اینترنتی از تمامی لحاظ خاطر جم باشید. زیرا که کارشناسان خرید الکتریکی آنلاین با وسواس انتخاب کرده و در معرض فروش گذاشتند.

ضمنا آموزش ویدئویی انتخاب محافظ برق مناسب را می توانید اینجا ملاجظه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *